Muslimanët udhëtojnë në Houston për të ndihmuar viktimat e përmbytjes së uraganit

Publikuar tek: bota, më 16:43 01-09-2017 Muslimanët udhëtojnë në Houston për të ndihmuar viktimat e përmbytjes së uraganit

Myslimanët nga mbarë Hjustonin udhëtuan në një qendër islame në Hjuston për festën e Kurban Bajramit e për të ndihmuar viktimat e përmbytjeve.

Ata vendosin qilim dhe batanije në dyshemenë e palestrës së një qendre për njerëzit që kërkojnë strehim nga stuhia Harvey, qofshin muslimanë dhe jo-muslimanë.

Bashkësia myslimane e Hjustonit, e cila vlerësohet të jetë së paku 50.000 vetë, ka hapur shumë nga qendrat e komunitetit të saj dhe ka dërguar qindra vullnetarë për të shërbyer ushqim dhe për të ofruar donacione. Disa kanë shpëtuar fqinjët nga uji i lartë.

Udhëheqësit dhe dijetarët islamikë thonë se puna nënvizon frymën e festës, e cili përkujton gatishmërinë e Profetit Ibrahim për Profetin Ibrahim i njohur edhe si Abraham për të krishterët dhe hebrenjtë, për të sakrifikuar djalin e tij. Për festën, muslimanët therin bagëtitë dhe shpërndajnë mishin te të varfërit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Presidenti rus paralajmëron rrezikun e një lufte më të gjerë
Amerika në prag të katastrofës, uragani “Irma” niset me shpejtësi drejt brigjeve të Karaibeve »
Article Logic
Execution time: 0.011435985565186
array(1) { ["section"]=> string(87) "muslimanet-udhetojne-ne-houston-per-te-ndihmuar-viktimat-e-permbytjes-se-uraganit-90870" }