Myslimanë dhe të krishterë bëhen bashkë në Shkodër, mbahet konferenca e rëndësishme fetare

Publikuar tek: kulture-art, më 13:17 09-02-2018 Myslimanë dhe të krishterë bëhen bashkë në Shkodër, mbahet konferenca e rëndësishme fetare

Myslimane dhe të krishterë janë bërë bashkë në Shkodër. Sot mbahet takimi i Këshillit të Konferencave Europiane mbi temën “Fé dhe përshpirtni mes të krishterëve dhe myslimanëve”.

Jo rastësisht, përzgjidhet Shkodra si qytet fisnik e njëherësh besnik në ruajtjen e ekuilibrave fetarë. Dialogu ndërfetar i ngjan një “barke” ku erërat dhe dallgët e forta shumë herë ja ndalin turrin apo vënë në diskutim mbijetesën, megjithatë kur timonierët janë profesionistë në përshpirtëri dhe mendje mprehtë arrihet në destinacionin e duhur.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.06295108795166
array(1) { ["section"]=> string(96) "myslimane-dhe-te-krishtere-behen-bashke-ne-shkoder-mbahet-konferenca-e-rendesishme-fetare-109717" }