“Myslimania Merkel”, televizioni gjerman akuzohet për islamofobi

Publikuar tek: bota, më 17:09 06-10-2015 “Myslimania Merkel”, televizioni gjerman akuzohet për islamofobi

Një imazh i kancelares Angela Merkel me shaminë tradicionale iraniane ka ngjallur debat në Gjermani. Televizioni ARD ka publikuar këtë imazh të Merkelit, pas së cilës ndodhet Reichstag i rrethuar nga disa xhami, ndërsa reagimet kundër tij kanë nisur me shpejtësi.

Kjo foto u përdor nga televizioni gjerman gjatë raportimit nga Berlini për debatin që po zhvillohet në lidhje me krizën e refugjatëve.

Megjithatë, shumë shikues e kanë kritikuar këtë zgjedhje të televizionit duke e akuzuar atë për islamofobi dhe nxitje të ndjenjave anti-myslimane. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01229190826416
array(1) { ["section"]=> string(67) "myslimania-merkel-televizioni-gjerman-akuzohet-per-islamofobi-22489" }