Naço: Kryeprokurori të zgjidhet me 84 vota

Publikuar tek: politike, më 19:53 11-02-2015 Naço: Kryeprokurori të zgjidhet me 84 vota

Sipas në analize të Ministrit të Drejtësisë, Prokuroria e Përgjithshme është e centralizuar dhe roli i Këshillit është thjeshtë formal.

Për këtë arsye Këshilli i Prokurorëve, propozohet të marrë më tepër kompetenca në emërimin, shkarkimin dhe ndëshkimin e prokurorëve, të ngjashme me ato të KLD-së.

Ministri Nasip Naço propozon rikthimin tek shumica e cilësuar në Kuvend, ashtu si zgjidhej para ndryshimeve kushtetuese të vitit 2008.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0099940299987793
array(1) { ["section"]=> string(46) "naco-kryeprokurori-te-zgjidhet-me-84-vota-3079" }