'Nami' në SHBA, vetëm në Florida janë 100.000 të infektuar në 10 ditët e fundit

Publikuar tek: bota, më 18:39 15-07-2020 'Nami' në SHBA, vetëm në Florida janë 100.000 të infektuar në 10 ditët e fundit Florida

Pandemia e koronavirusit ka vrarë deri më tani 583 mijë persona në të gjithë botën. Më shumë se 13.5 milionë persona në të gjithë globin kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Numri i të prekurve pretendohet që të jetë më i lartë pasi ka persona pozitivë të pa testuar, ndërsa nga ana tjetër shumë vende po akuzohen se po fshehin numrat në lidhje me koronavirusin.

SHBA është vendi më i prekur nga Covid-19, me më shumë se 3.5 milionë të infektuar dhe 135 mijë viktima. Situata paraqitet serioze në Florida, ku ka 100 mijë të infektuar në 10 ditët e fundit, mesatarisht 10 mijë infektime çdo ditë.

Në datë 10 korrik Florida kishte plot 200.000 raste, ndërsa sot pas 10 ditësh numëron 031.810 raste me Covid-19.  

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0096938610076904
array(1) { ["section"]=> string(83) "nami-ne-shba-vetem-ne-florida-jane-100-000-te-infektuar-ne-10-ditet-e-fundit-213933" }