Nasa e habitur nga këto struktura 8 mijë vjeçare (Foto)

Publikuar tek: bota, më 16:48 02-11-2015 Nasa e habitur nga këto struktura 8 mijë vjeçare (Foto)

Nasa ka bërë publike disa fotografi satelitore me kualitet të lartë ku duken formacionet e zbuluara në fushat e Kazakistanit, të cilat janë ende një mister për shkencëtarët dhe arkeologët.

Ata kanë shumë pak ide se si mund të jenë formuar këto formacione që quhen edhe gjeoglife, kush i ka ndërtuar dhe përse kanë shërbyer. Megjithëse ato u zbuluan në vitin 2007 për herë të parë nga një ekonomist me anë të programit “Google Earth”, rreth 8 vite më vonë dhe askush nuk di të japë një përgjigje për rreth 250 formacionet që shpesh kanë formë rrathësh, katrorësh apo edhe svastika.

30KAZAKHSTAN3-articleLarge.jpg

Megjithëse ato janë të njohura në Kazakistan, shteti nuk ka bërë shumë për të t’i investiguar, ndërsa Nasa tashmë shpreson t’i japë përgjigje misterit të tyre.

15.jpg

5633de0cc4618832348b45c6.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zhvishet nudo në restorant dhe lyhet me “catch up” (Video)
Mediat e huaja pasqyrojnë incidentin ku Rama u qëllua me vezë »
Article Logic
Execution time: 0.012736082077026
array(1) { ["section"]=> string(59) "nasa-e-habitur-nga-keto-struktura-8-mije-vjecare-foto-24507" }