Nasa gjen një meteor të çuditshëm në planetin Mars (Foto)

Publikuar tek: bota, më 11:49 02-11-2016 Nasa gjen një meteor të çuditshëm në planetin Mars (Foto)

NASA/JPL-Caltech/LANL/ASU

Roveri i Nasa, “Curiosity”, ka arritur të gjejë një copëz meteori të rrallë në sipërfaqen e planetit Mars.

Meteoritët janë të zakonshëm në sipërfqen e Marsit, për shkak të atmoferës dhe afërsisë me rripin e asteroidëve, por ky është i veçantë për shkak të strukturës së tij të shndritshme që ngjan sikur e ka pastruar dikush.

Meteoriti ka edhe vrima që tregojnë se në një moment në kohë ka shkrirë. I quajtur “shkëmbi vezë” për shkak të shkëlqimit që ka “Curiosity “ arriti të shkrepë foto nga afër dhe shkencëtarët e Nasa mund të përpiqen ta analizojnë.

Momentalish besohet se është i përbërë nga hekuri dhe nikeli.

aWD2D22DDhot_1.jpg

NASA/JPL-Caltech/LANL/ASU

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pamje shokuese, burrit i shpërthen cigarja elektrike në dorë duke i shkaktuar plagë të rënda (VIDEO)
Gjenden dy bomba në afërsi të zyrës së kryeministrit serb Vuçiç (Foto-Video) »
Article Logic
Execution time: 0.010947942733765
array(1) { ["section"]=> string(61) "nasa-gjen-nje-meteor-te-cuditshem-ne-planetin-mars-foto-58181" }