NASA jep njoftimin e rëndësishëm, një asteroid sa një pallat 7-katësh do kalojë përmes hënës dhe tokës

Publikuar tek: bota, më 16:22 18-04-2019 NASA jep njoftimin e rëndësishëm, një asteroid sa një pallat 7-katësh do kalojë përmes hënës dhe tokës

Një asteroid i madh sa një pallat 7-katësh do kalojë sot në orët e vona të natës në hemisferën lindore të tokës por pa rrezik për tu përplasur me të, sipas agjensisë së hapësirës amerikane NASA.

 

Asteroidi i quajtur si “2019 GC6” pritet që të kalojë përmes tokës dhe hënës dhe të vazhdojë rrugëtimin e tij. Asteroidi u zbulua në datën 9 Prill nga teleskopi Catalina Sky në Arizona. Diametri i asteroidit mund të arrijë deri në 30 metra.

Sipas llogaritjeve të NASA nga orbita e asteroidit, ai pritet që të kalojë prapë afër tokës në vitin 2034, 2041 dhe 2048, pra çdo 7 vite.

Për fat të keq asteroidi nuk do duket në qiellin e Shqipërisë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011638879776001
array(1) { ["section"]=> string(108) "nasa-jep-njoftimin-e-rendesishem-nje-asteroid-sa-nje-pallat-7-katesh-do-kaloje-permes-henes-dhe-tokes-160944" }