NASA kap “tinguj alien” të regjistruar 35 km mbi tokë (Video)

Publikuar tek: bota, më 13:07 05-05-2015

Disa tinguj misterioz janë regjistruar me anë të mikrofonëve të veçantë përdorur nga NASA, 35 kilometra mbi sipërfaqene tokës.

Tingujt e kapur nga mikrofonat me infra të kuqe nga një balonë në një eksperiment nga studentët e NASA, ende nuk mund të shpjegohen prej shkencëtarëve.

“Infratingujt” u kapën nga Daniel Boëman, një student në Universitetin e Karolinës së Veriut.

Tingujt mund të dëgjohen vetëm pas përshpejtimit të regjistrimit, dhe janë kapur në frekuencat poshtë 20 hertz. Tingujt infrasonik mund të udhëtojnë në distance të gjata dhe mund të shkaktohen nga stuhitë dhe tërmetet, por shkencëtarët ende nuk kanë një ide të qartë se nga kanë ardhur këto regjistrime.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0075080394744873
array(1) { ["section"]=> string(63) "nasa-kap-tinguj-alien-te-regjistruar-35-km-mbi-toke-video-10411" }