Nasa: Kemi zbuluar “Graalin e Shenjtë”, një sistem i tërë diellor ku mund të ketë jetë

Publikuar tek: bota, më 19:23 22-02-2017 Nasa: Kemi zbuluar “Graalin e Shenjtë”, një sistem i tërë diellor ku mund të ketë jetë Nasa

Jo një, as dy, por plot shtatë planete ku mund të ketë jetë janë zbuluar në një sistem diellor rreth 40 vite drite larg Tokës.

Nasa njoftoi sot gjatë një konference për media zbulimin e madh të “graalit të shenjtë për planetet që mund të mbartin jetë”.

Tre prej planeteve të zbuluar kanë madhësi të përafërt me Tokën dhe janë në një distancë të favorshme nga ylli që orbitojnë, duke i bërë ato potencialisht të mundshme për të patur oqeane të tëra me ujë dhe jetë aliene. Ky është i vetimi sistem diellior që mbart kaq shumë planete të ngjashme me Tokën.

Sistemi Trappist-1 përbëhet nga 7 planete, tre prej të cilave, d,e dhe f, kanë karakteristika të ngjashnme me Tokën.

erty45ty45yiki.jpg

ertw3t35yjj.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vrasësja e Kim Jong Nam me bluzën “LOL” është këngëtare e njohur (Foto)
Për mbrojtjen e shtëpisë së Donald Trump, New York-ut i kushton miliona dollarë »
Article Logic
Execution time: 0.014057874679565
array(1) { ["section"]=> string(88) "nasa-kemi-zbuluar-graalin-e-shenjte-nje-sistem-i-tere-diellor-ku-mund-te-kete-jete-69611" }