NASA mban premtimin, të hënën shpall rezultatet e reja të shkencës rreth hënës

Publikuar tek: bota, më 22:17 23-10-2020 NASA mban premtimin, të hënën shpall rezultatet e reja të shkencës rreth hënës

E hëna e 26 tetorit do të jetë e rëndësishme për NASA-n. Adminitrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës ka pranuar se do të publikoj një zbulim të ri emocional në lidhje me Hënën nga Observatori Stratosferik për Astronominë Infrared (SOFIA).  

Gjithçka do të bëhet përmes një teleconference e cila do të transmetohet drejtpërdrejtë në faqen e internetit të agjencisë. Ky zbulim i ri kontribuon në përpjekjet e NASA-s për të mësuar rreth Hënës në mbështetje të eksplorimit të thellë të hapësirës. 

Agjencia do të dërgojë gruan e parë dhe burrin tjetër në sipërfaqen hënore në vitin 2024 për t'u përgatitur për kërcimin tonë gjigant të ardhshëm, eksplorimin njerëzor të Marsit që në vitet 2030. Kuptimi i shkencës së Hënës gjithashtu ndihmon në ndërthurjen e historisë më të gjerë të sistemit të brendshëm diellor.

Instrumentet e SOFIA-s kanë dhënë më parë një zbulim historik të oksigjenit në atmosferën marsiane, zbulimin e parë të një lidhje molekulare në hapësirë dhe matje të panumërta të rrezeve infra të kuqe që kanë dhënë përplasjet ekzoplaneteve, zemrat e galaktikave dhe shumë më tepër, përfshirë këtë pamje mahnitëse infra të kuqe të qendra e Rrugës sonë të Qumështit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ALARMI i OBSH: Spitalet po mbushen që tani, muajt e ardhshëm do të jenë më të vështirë
Autoritetet franceze në alarm, regjistrohen mbi 42 mijë të infektuar në 24 orët e fundit, Macron: Virusi do të jetë mes nesh deri në verë »
Article Logic
Execution time: 0.0089578628540039
array(1) { ["section"]=> string(84) "nasa-mban-premtimin-te-henen-shpall-rezultatet-e-reja-te-shkences-rreth-henes-224935" }