NASA teston motorin "e pamundur", në Hënë për më pak se 4 orë

Publikuar tek: bota, më 19:22 01-05-2015 NASA teston motorin

Anijet kozmike që do të transportojnë njerëzit midis galaktikave, duket se nuk janë më pjesë e fantashkencës.

NASA besohet të ketë testuar në heshtje një metodë të re revolucionare udhëtimi në hapësirë, që një ditë mund ti mundësojë njerëzve të lëvizin me shpejtësi më të madhe se të dritës.

Shkencëtarët thonë se kjo pajisje e re mund a shkurtojë udhëtimin në Hënë në kohën rekord prej 4 orësh. Madje një udhëtim në Alpha Centauri që do të donte dhjetra mijëra vjet, mund të arrihet vetëm në 100 vjet.

Sistemi është i bazuar në lëvizjen elektromangetike apo “EMDrive” e cila konverton energjinë elektrike pa patur nevojë për karburant raketash. Por sipas fizikës klasike, një gjë e tillë është e pamundur pasi shkel ligjin e ruajtjes së momentit.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013087034225464
array(1) { ["section"]=> string(64) "nasa-teston-motorin-e-pamundur-ne-hene-per-me-pak-se-4-ore-10182" }