NASA zbulon galaktikën më të shndritshme në Univers

Publikuar tek: bota, më 21:02 21-05-2015 NASA zbulon galaktikën më të shndritshme në Univers

NASA

NASA ka njoftuar zbulimin e një galaktike të largët që shkëlqen me dritën e më shumë se 300 trilionë diejve, zbulim i bërë me ndihmën e “NASA-s Infrared Survey Explorer” (WISE).

Galaktika e shndritshme , e njohur me emrin “WISE J224607.57-052635.0”, mund të ketë një vrimë të zezë gjigante në barkun e saj. Kjo është galaktika më e shndritshme e zbuluar ndonjëherë. Largësia e madhe dhe mbulimi i pamjes nga pluhuri dhe gazi hapësinor, e kishin vështirësuar zbulimin e saj më parë. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027554035186768
array(1) { ["section"]=> string(57) "nasa-zbulon-galaktiken-me-te-shndritshme-ne-univers-11683" }