Nasa zbulon “Shqipërinë” në planetin e Plutonit (Foto)

Publikuar tek: bota, më 13:42 22-07-2015 Nasa zbulon “Shqipërinë” në planetin e Plutonit (Foto)

NASA ka publikuar një tjetër fotografi të realizuar nga anija “New Horizon” gjatë udhëtimit historik pranë Plutonit duke sjellë për herë të parë pamje spektakolare të terrenit të planetit xhuxh.

Por ajo që vihet re në vargun e maleve të planetit është ngjashmëria mjaft e madhe me hartën e Shqipërisë. Rrelievi i maleve të akullt në foton e NASA duket sikur mbart të gjitha karakteristikat e relievit të Shqipërisë, si vija bregdetare perëndimore, gjiri i Karaburunit madje edhe malet pasqyrohen po në të njëjtën pjesë.

Dy male të larta në pjesën lindore të fotografisë nga Plutoni janë të pozicionuara në të njëjtin vend ku në Shqipëri ndohet liqeni i Ohrit dhe i Prespës.

Fotografia është realizuar në rajonin e quajtur si “Zemra” e Plutonit, e ndërsa “New Horizon” vijon udhëtimin në hapësirë, informacioni i mbledhur prej saj do të dojë rreth 1 vit të transferohet i plotë në Tokë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012188196182251
array(1) { ["section"]=> string(56) "nasa-zbulon-shqiperine-ne-planetin-e-plutonit-foto-16750" }