NATO e shqetësuar: “Brexit” na dobëson të gjithëve

Publikuar tek: bota, më 15:35 10-05-2016 NATO e shqetësuar: “Brexit” na dobëson të gjithëve

Dalja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian do të ndihmonte kundërshtarët e Perëndimit, u shprehën sot pesë ish-sekretarët e përgjithshëm të NATO-s në këtë post, nga viti 1984 deri në 2014, në një letër të përbashkët të publikuar në të përditshmen britanike “Daily Telegraph”.

“Në një moment shënuar nga një paqëndrueshmëri e theksuar globale, ku NATO po kontribuon në forcimin e pozitës në Evropën Lindore, është mjaft shqetësuese të vështrosh Britaninë e Madhe duke vendosur kufizime për qëndrimin e saj në Bashkimin Evropian”, shkruajnë në këtë letër britaniku Peter Carington (kreu i NATO-s nga 1984-1988), spanjolli Javier Solana (1995-99), britaniku George Robertson (1999-2003),holandezi Jaap De Hoop Scheffer (2004-2009) dhe danezi Anders Fogh Rasmussen (2009-2014).

“Brexit do të orientonte pa asnjë dyshim drejt humbjes së influencës britanike, në dobësimin e NATO-s dhe në favor të kundërshtarëve të Perëndimit, në një kohë kur duhet të mbështesim fort njëri-tjetrin brenda komunitetit euro-atlantik përballë kërcënimeve të përbashkëta”, u shprehën ata gjashtë javë nga organizimi i referendumit britanik për qëndrimin në BE.

Një ditë më parë, David Cameron paraqiti rreziqet për paqen në Evropë në rast të Brexit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Obama do të vizitojë Hiroshimën, i pari president i SHBA që shkon pas bombardimeve të 1945-ës
Refugjati që u bë i famshëm nga fotografia bën diçka të papritur »
Article Logic
Execution time: 0.010311126708984
array(1) { ["section"]=> string(53) "nato-e-shqetesuar-brexit-na-dobeson-te-gjitheve-40043" }