Ndahet nga jeta akademiku Arben Puto

Publikuar tek: aktualitet, më 15:00 11-11-2016 Ndahet nga jeta akademiku Arben Puto

Ka ndërruar jetë në moshën 92-vjeçare, juristi, politologu dhe pedagogu i historisë Arben Puto.

Akademiku Arben Puto u lind në Gjirokastër në vitin 1924.

Mësimet parauniversitare e kreu në Liceun francez të Korçës (1935-1939), në Liceun francez dhe Liceun klasik në Romë. Mori pjesë në LANÇ, fillimisht në Gjirokastër pastaj në Tiranë.

Arsimin e ndërprerë e përfundoi pas çlirimit në gjimnazin e "Tiranës" sot gjimnazi "Qemal Stafa" më 1946. Studimet e larta i kreu në Moskë në Fakultetin e Drejtësisë dhe i perfundoi më 1951 në degën e së Drejtës Ndërkombëtare Publike.

Me hapjen e UT-së më 1957 punoi si pedagog deri më 1990. Ka bërë shpjegimin e disa termave të shkencës e të teknikës për hartuesit e Fjalorit të gjuhës shqipe të botuar në Tiranë më 1980.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010191917419434
array(1) { ["section"]=> string(42) "ndahet-nga-jeta-akademiku-arben-puto-59202" }