Ndahet nga jeta diplomati i njohur austriak Albert Rohan

Publikuar tek: bota, më 15:53 05-06-2019 Ndahet nga jeta diplomati i njohur austriak Albert Rohan

Ndërron jetë në moshën 83-vjeçare diplomati i njohur austriak Albert Rohan i cili ishte i dërguar i OKB-së në bisedimet për statusin e Kosovës dhe kishte kontribuar në krijimin e “Planit të Ahtisaarit”.

Lajmin për vdekjen e diplomatit Rohan e ka bërë me dije ministria e Jashtme e Austrisë.

Si Sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe në funksione të shumta ndërkombëtare, Rohan ka pasur një ndikim vendimtar në politikën e jashtme austriake.

“Prej vitit 1990, ai luajti një rol të rëndësishëm në formësimin e politikës së Ballkanit”, thuhet mes tjerash në njoftimin e MPJ-së austriake.

Albert Rohan dha kontribut të veçantë për statusin e Kosovës gjatë vitit të kaluar kishte thënë se ndarja e Kosovës s’mund të jetë temë e bisedimeve Prishtinë – Beograd.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01220178604126
array(1) { ["section"]=> string(63) "ndahet-nga-jeta-diplomati-i-njohur-austriak-albert-rohan-167047" }