Ndahet nga jeta finlandezi që shpiku SMS-të

Publikuar tek: bota, më 21:12 01-07-2015 Ndahet nga jeta finlandezi që shpiku SMS-të

Është ndarë nga jeta në moshën 63 vjeçare, Matti Makkonen, i cili njihet edhe si “babai i SMS-ve”.

Makkonen vdiq pas një sëmundjeje të rëndë, ndërsa do të mbahet mend si personi i parë që dha idenë për dërgimin e mesazheve nëpërmejt telefonave celularë.

Përpara se ndërronte jetë, inxhinieri finlandez ishte shprehur se e sheh zhvillimin e kësaj teknologjie për dërgimin e mesazheve si një mënyrë për të bashkuar njerëzit në të gjithë botën, dhe se ishte Nokia që e ndihmoi të popullarizonte këtë shërbim. “Lansimi i vërtetë i këtij shërbimi, siç unë e shikoj, ishte kur Nokia prezantoi telefonin e parë që mundësoi shkrimin e mesazheve shumë lehtë (Nokia 2010 në vitin 1994),” ka deklaruar ai.

20 vite më pas koncepti i mesazheve ka evoluar në mënyrë të konsiderueshme nga Whats App dhe Viber, e deri te rrjetet sociale.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.014178991317749
array(1) { ["section"]=> string(49) "ndahet-nga-jeta-finlandezi-qe-shpiku-sms-te-15124" }