Ndahet nga jeta gjyqtarja 87-vjeçare në SHBA, Rudina Hajdari: Prej saj mësova për KURAJON që bën NDRYSHIMIN

Publikuar tek: politike, më 15:12 19-09-2020 Ndahet nga jeta gjyqtarja 87-vjeçare në SHBA, Rudina Hajdari: Prej saj mësova për KURAJON që bën NDRYSHIMIN Hajdari - Ruth Bader Ginsberg

Një ndër njerëzit më me influencë në drejtësinë e SHBA, Ruth Bader Ginsberg u nda nga jeta ditën e djeshme, në 18 shtator 2020 në moshën 87-vjeçare, e për deputeten e kuvendit të Shqipërisë Rudina Hajdari, ajo ka qenë një inspirim dhe një heroinë e vërtetë.

Zonja Hajdari e ka kujtuar me një status juristen më të vjetër në SHBA.

“Sa herë kaloja në pallatin e Drejtësisë në Columbia, shihja portretin e Ruth Bader Ginsberg dhe ndjehesha e inspiruar dhe krenare për këtë grua në këtë ditë dhe këtë moshë. Për të pasur kurajon për të bërë ndyrshimin. Ajo është një heroinë e vërtetë dhe humbje e madhe për të gjithë ne” shkruan Rudina Hajdari.

Ruth Bader Ginsburg ishte juriste në Gjykatën Supreme në SHBA. U emërua nga preisdenti Bill Clinton në 14 qershor 1993. Ajo ka qenë një avokate e madhe e mbrojtjes së të drejtave të grave.

“Mamaja më thoshte të isha zonjë. Dhe për të, kjo do të thoshte që të ishe vetvetja, të ishe e pavarur”, është një ndër shprehjet që përmendet shumë për juristen më të vjetër të SHBA.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01161003112793
array(1) { ["section"]=> string(112) "ndahet-nga-jeta-gjyqtarja-87-vjecare-ne-shba-rudina-hajdari-prej-saj-mesova-per-kurajon-qe-ben-ndryshimin-220935" }