Ndahet nga jeta ish-kongresmeni Benjamin Gilman, mbështetës i madh i çështjes shqiptare

Publikuar tek: bota, më 15:17 19-12-2016 Ndahet nga jeta ish-kongresmeni Benjamin Gilman, mbështetës i madh i çështjes shqiptare

Ish-kongresmeni i Partisë Republikane për shtetin e New Yorku-ut, Benjamin Gilman ka ndërruar jetë të shtunën në moshën 94-vjeçare.

Për 30 vite ai ka qenë pjesë e Kongresit, ndërsa ka drejtuar për 6 vite Komitetin për Politikën e jashtme të SHBA-së. Nga vitet 1995 deri në 2001 ai ka qenë në krye të këtij komiteti duke dhënë mbështetje për ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë.

Ai ka qenë gjithashtu mbështetës i madh i pavarësisë së Republikës së Kosovës dhe kërkonte një angazhim më të madh të administratave amerikane në procesin e njohjes së shtetit më të ri në Europë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013192892074585
array(1) { ["section"]=> string(92) "ndahet-nga-jeta-ish-kongresmeni-benjamin-gilman-mbeshtetes-i-madh-i-ceshtjes-shqiptare-63121" }