Ndahet nga jeta kongresmeni më jetëgjatë në shërbim në historinë amerikane

Publikuar tek: bota, më 09:37 08-02-2019 Ndahet nga jeta kongresmeni më jetëgjatë në shërbim në historinë amerikane

Ndahet nga jeta në moshën  92-vjeçare, kongresmeni më jetëgjatë në shërbim në historinë amerikane, John Dingell.

"Ai ishte një luan i Kongresit të Shteteve të Bashkuara dhe një djalë i dashur, baba, burrë, gjysh dhe mik", tha zyra për shtyp e gruas së tij, Debbie Dingell.

Demokrati i Miçiganit ishte një forcë lëvizëse pas shumë ligjeve kyçe liberale, veçanërisht programet shëndetësore.

Ai u zgjodh për herë të parë në vitin 1955, duke shërbyer në Dhomën e Përfaqësuesve për 59 vitet e ardhshme. Ai u tërhoq në vitin 2015.


Dingell ndërroi jetë  ditën e djeshme në shtëpinë e tij në Dearborn, Michigan.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013075113296509
array(1) { ["section"]=> string(81) "ndahet-nga-jeta-kongresmeni-me-jetegjate-ne-sherbim-ne-historine-amerikane-151997" }