Ndahet nga jeta legjenda e muzikës R&B, Ben E King, i hitit “Stand by me”

Publikuar tek: bota, më 15:53 01-05-2015

Është ndarë nga jeta në moshën 76 vjeçare legjenda e muzikës R&B, Ben E King. King e nisi karrierën e tij në vitin 1950 me “The Drifters”, me të cilët realizoi këngët hit “There Goes My Baby” dhe “Save The Last Dance For Me”.

Një nga këngët më të suksesshmë të tij është “Stand By Me” me të cilën arriti majat e klasifikimeve botërore.

Këngët e vlerësuara me "Grammy Awards" Stand By Me, Spanish Harlem dhe There Goes My Baby, janë quajtur nga "Rock and Roll Hall of Fame's" si këngët të cilat i dhanë formë muzikës Rock and Roll.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025480031967163
array(1) { ["section"]=> string(75) "ndahet-nga-jeta-legjenda-e-muzikes-r-b-ben-e-king-i-hitit-stand-by-me-10168" }