Ndahet nga jeta manjati amerikan i naftës, miliarderi T. Boone Pickens

Publikuar tek: bota, më 20:33 11-09-2019 Ndahet nga jeta manjati amerikan i naftës, miliarderi T. Boone Pickens T. Boone Pickens

Ndahet nga jeta në moshën 91-vjeçare një nga manjatët më të famshëm të naftës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, T. Boone Pickens.

Miliarderi e nisi karrierën e tij me kompaninë Phillips Petroleum dhe më pas themeloi një tjetër kompani të famshme “Mesa Petroleum”.

Pickens nuk ishte vetëm një nga kapitalistët më të famshëm amerikan të viteve ’70, por edhe një prej filantropistëve më të njohur. Gjatë jetës së tij, ai dhuroi për bamirësi një pjesë të konsiderueshme të pasurisë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010624170303345
array(1) { ["section"]=> string(75) "ndahet-nga-jeta-manjati-amerikan-i-naftes-miliarderi-t-boone-pickens-178121" }