Ndahet nga jeta Mbreti i Arabisë Saudite

Publikuar tek: bota, më 17:16 23-01-2015 Ndahet nga jeta Mbreti i Arabisë Saudite

Abdullah bin Abdulaziz erdhi në krye të fronit saudit më 2005 dhe do të mbahet mend si një lider i cili ka punuar fort për paqen në Lindjen e Mesme

Mbreti i Arabisë Saudite, Abdullah bin Abdulaziz është ndarë nga jeta në moshën 90 vjeçare. Bin Abdulaziz vuante nga një infeksion i rëndë në mushkëri dhe që prej muajt dhjetor ndodhej i shtruar në spital.

Abdullah bin Abdulaziz erdhi në krye të fronit saudit më 2005 dhe do të mbahet mend si një lider i cili ka punuar fortë për paqen në Lindjen e Mesme. Ai ishte edhe një mbështetës i fort i Perëndimit, ndonëse fërkimet kryesisht me Uashingtonin nuk kanë munguar.

Por Abdullah bin Abdulaziz do të mbahet mend edhe për ekstremizmin fetar të ushtruar gjatë kohës që qëndroi në pushtet. Masa të forta kundër të drejtave të njeriut, lirisë së gruas dhe lirisë fetare janë ndërmarrë gjatë 10 viteve të fundit që ai drejtoi Arabinë Saudite.

Pasues i Abdullah në krye të fronint do të jetë vëllai i tij, 79 vjeçari Salman bin Abdulaziz. “"Ne do të vazhdojmë të aderojmë në politikat korrekte që Arabia Saudite ka ndjekur që në fillesat e saj", ka deklaruar mbreti i ri.

Ndërkohë që vëllai tjetër, Muqrin, është emëruar Princ i Arabisë Saudite.

 Lider botërorë të ndryshëm kanë shprehur ngushëllimet e tyre për ndarjen nga jeta të Mbretit Abdullah.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.014369964599609
array(1) { ["section"]=> string(45) "ndahet-nga-jeta-mbreti-i-arabise-saudite-1297" }