Ndahet nga jeta, Mjeshtëri i Madh, kitaristi virtuoz i viteve 60-70 Alfons Balliçi

Publikuar tek: aktualitet, më 18:18 04-08-2015

U nda nga jeta kompozitori dhe një ndër kitaristët virtuozë që la gjurmë në brezin e viteve 60-70 në Shqipëri, Mjeshtëri i Madh, Alfons Balliçi.

“Muzikant i talentuar me një vesh absolut, qe të mahniste për mprehtësine e dëgjimit , dhe virtuozitetin improvizues të kitarës të cilën e mësoi që në fëmijëri pothuajse autodidakt. Njohës i shkëlqyer i motiveve të Elbasanit ku dhe kaloi periudhen me të rëndesishme të jetes së tij ai kontribuoi fuqishëm në përpunimin e melodive dhe motiveve të Shqipërisë se Mesme sa qe ato iu benë elemente organike qe i buronin në formën më të përsosur dhe origjinale ne te gjithë krijimtarinë muzikore të tij, shkruante  në Facebook, kompozitori i njohur Gazmend Mullahi.

U edukua seriozisht duke u pajisur me dije të plota dhe profesionale duke kryer me sukses Akademinë e Arteve duke qënë nder kuadrot e parë te tij. Ashtu si edhe plot kolegë krijues e muzikantë të shkëlqyer si Deda, Krajka, Lalo, Xhunga, Kodra, Laro, Shengjergji, Peçi, Minga, Zaharian, Tili , ai shtroi rrugën e drejtë duke dhenë këngës tonë dhe muzikës në përgjithësi një tingellim sa origjinal dhe profesional që do të perbente një pervoje të  mrekullueshme dhe një model të rëndësishëm për brezat e mëvonshëm.

Plot elegancë dhe me një përmbajtje të shëndoshë melodie  kombëtare do  mbahet mend koncerti i organizuar nga Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore me krijimtarinë më të  spikatur të këtij artisti e cila ishte dhe  një përshëndetje për të gjithë artëdashesit dhe dashamirësit e këtij zhanri.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Arrestohet në Itali 33 vjeçari shqiptar bashkëpunëtor i “Kosa Nostras”
31 vjeçari i kishte fshehur armët në thes gati për t’i shitur, arrestohet nga policia »
Article Logic
Execution time: 0.012006044387817
array(1) { ["section"]=> string(86) "ndahet-nga-jeta-mjeshteri-i-madh-kitaristi-virtuoz-i-viteve-60-70-alfons-ballici-17738" }