Ndahet nga jeta operatori i filmave, Ilia Terpini

Publikuar tek: kulture-art, më 16:12 13-07-2018 Ndahet nga jeta operatori i filmave, Ilia Terpini

Është ndarë nga jeta në moshën 82-vjeçare mjeshtri i madh i artit, kineasti i mirënjohur Ilia Terpini.

Ilia Terpini nisi karrierën e tij në “Kinostudion Shqipëria e Re”, ku konsiderohej si një prej operatorëve më të mirë.

Kamera e tij ka realizuar prodhimet kinematografike më të suksesshme para viteve 90-të si filmin “Dimri i fundit”, “Ballë për ballë”, “I teti në bronx”, “Mësonjtorja” apo “Flutura në kabinën time” .

Ilia Terpini ka qenë drejtor fotografie i mbi 100 dokumentarëve e 26 filmave artistikë. Për punën e tij ai ka marrë urdhrin “Mjeshtër i madh” dhe shumë tituj e nderime të tjera.

asdfqwegqwg32wgf.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.39175796508789
array(1) { ["section"]=> string(55) "ndahet-nga-jeta-operatori-i-filmave-ilia-terpini-127777" }