Ndahet nga jeta profesori i njohur Arqile Bërxholi

Publikuar tek: aktualitet, më 10:19 10-04-2017 Ndahet nga jeta profesori i njohur Arqile Bërxholi

 Është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare, profesori i njohur i gjeografisë dhe demografisë, Arqile Bërxholi. Bërxholi i lindur më 3 shkurt të vitit  1943 njihet për botimin e hartave dhe atlaseve në Shqipëri.

Ai u diplomua në degën Histori-Gjeografi të Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë në Universitetin e Tiranës në vitin 1967, me titull: “Mësues i Historisë dhe Gjeografisë për Shkollat e Mesme”.

Pas kualifikimit universitar ai u pajis me disa grada dhe tituj shkencorë si “Docent”, “Doktor i Shkencave”, “Mjeshtër Kërkimesh”, “Drejtues Kërkimesh” dhe “Profesor”.

Në përfundim të studimeve të larta, ai u emërua drejtor në shkollën 8-vjeçare “Misto Mame” në GJirokastër. Pas kësaj u e mërua asistent në Katedrën e Gjeografisë,në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë në Tirane, ku filloi përgatitja si pedagog i lëndës “Gjeografi ekonomike e Shqipërisë” dhe mori titullin “pedagog” me një përvojë pune 45 vjeçare në mësimdhënie.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vodhi 150 litra karburant, Policia e Bulqizës në kërkim të 53-vjeçarit
Prerja e paligjshme e pyjeve, “Roja e gjelbër” sekuestron 8 metër kub lëndë drusore (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.011016845703125
array(1) { ["section"]=> string(56) "ndahet-nga-jeta-profesori-i-njohur-arqile-berxholi-74678" }