Ndahet nga JETA shkencëtarja e NASA-s, ndihmoi në dërgimin e njeriut të parë në HËNË

Publikuar tek: bota, më 11:46 25-02-2020 Ndahet nga JETA shkencëtarja e NASA-s, ndihmoi në dërgimin e njeriut të parë në HËNË Katherine Johnson

Katherine Johnson, matematicienia me ngjyrë e  NASA-s, jeta e së cilës u portretizua në filmin "Figurat e fshehura", vdiq sot në moshën 101 vjeçare, bën me dije agjensia hapësinore.

Llogaritjet e Johnson ndihmuan dërgimin e njeriut të parë në Hënë në vitin 1969, por ajo ishte pak e njohur deri në filmin e nominuar me Oskar 2016 që tregonte jetët e tre grave me ngjyrë që punonin në NASA.

"Ajo ishte një heroinë amerikane dhe trashëgimia e saj nuk do të harrohet kurrë," tha Administratori i NASA-s, Jim Bridenstine, duke nderuar "guximin e saj dhe momentet historike që nuk mund t'i kishim arritur pa të".

Johnson dhe një koleg ishin të parët që llogaritën parametrat e fluturimit suborbital të vitit 1961 të astronautit Alan Shepard, amerikanit të parë në hapësirë.

Talentet e saj matematikore më vonë ndihmuan në përcaktimin e trajektores së fluturimit Apollo 11 që zbarkoi Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin në Hënë në korrik 1969.

Presidenti amerikan Barack Obama  i dha Johnson Medaljen Presidenciale të Lirisë, nderin më të lartë civil në vend, në 2015.

Dy vjet më vonë, Johnson - në atë moshë 98 vjeç - mori pjesë në Oskarët e 2017-ës  me "Figurat e fshehura", duke marrë ovacione dhe ngritur në këmbë  gjithë publikun mes duartrokitjeve të stuhishme.

 'Gjithmonë do të ketë shkencë'

"Zonja Johnson e ndihmoi kombin tonë për të zgjeruar kufijtë e hapësirës edhe kur ajo bëri hapa të mëdha që hapën dyert edhe për gratë dhe njerëzit me ngjyrë," tha Bridenstine në një deklaratë.

Në fillim të karrierës së saj, Johnson përdori thjesht stilolaps, letër dhe një rregull rrëshqitje për të bërë llogaritjet në të cilat vareshin misionet potencialisht vdekjeprurëse.

NASA tha që Johnson shpesh u thoshte studentëve se "disa gjëra do të bien nga syri i publikut dhe do të shkojnë larg, por gjithmonë do të ketë shkencë, inxhinieri dhe teknologji.

"Dhe gjithmonë do të ketë, gjithmonë matematikë".

Johnson u tërhoq nga NASA në 1986.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Koronavirusi/ Një i dyshuar në Maqedoni, sapo ishte kthyer nga Italia
Ndahet nga jeta ish-presidenti i Egjiptit, drejtoi shtetin për 3 dekada »
Article Logic
Execution time: 0.0088281631469727
array(1) { ["section"]=> string(90) "ndahet-nga-jeta-shkencetarja-e-nasa-s-ndihmoi-ne-dergimin-e-njeriut-te-pare-ne-hene-196374" }