Ndahet nga jeta shkrimtarja e famshme, shumë e dashur për fëmijët

Publikuar tek: bota, më 12:30 23-05-2019 Ndahet nga jeta shkrimtarja e famshme, shumë e dashur për fëmijët Judith Kerr

Shkrimtarja e famshme Judith Kerr u nda sot nga jeta sot në moshen 95-vjeçare për shkaqe natyrore.

Kerr në karrierën e saj 50-vjeçare shkroi me shumë se 30 libra midis tyre dhe librat ‘the Mog’ të cilat u bënë shumë të dashur për moshat e reja.

Judith Kerr shkroi më shumë libra për fëmijë dhe kishte aftësi të madhe që të tërhiqte vëmendje me historitë e saj. Ajo dhe familja e saj u larguan nga Gjermania naziste në vitin 1936 dhe emigruan në Britaninë e Madhe atje ku Judith filloi të shkruante, dhe në vitin 1937 publikoi librin e saj të parë ‘The Tiger who came to tea’ që përkthehet ‘Tigri që erdhi për çaj’.

Për të gjithë adhuruesit e librave kjo është një ditë e trishtë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.019459962844849
array(1) { ["section"]=> string(71) "ndahet-nga-jeta-shkrimtarja-e-famshme-shume-e-dashur-per-femijet-165407" }