Ndarja nga jeta e dirigjentes Rozmari Jorganxhi, Gjergj Leka: S'të dhashë dot puthjen e fundit, u ngjite lart te babi sot në ditëlindjen e tij...

Publikuar tek: aktualitet, më 20:20 28-09-2020 Ndarja nga jeta e dirigjentes Rozmari Jorganxhi, Gjergj Leka: S'të dhashë dot puthjen e fundit, u ngjite lart te babi sot në ditëlindjen e tij... FotoMontazh: Dirigjentja Jorganxhi - i biri, Gjergj Leka

Pasditen e sotme është ndarë nga jeta në moshën 83 vjeçare Rozmari Jorganxhi, dirigjentja e parë shqiptare. Ajo është nëna e kantautorit të njohur Gjergj Leka.

Pak orë pas ndarjes së nënës nga jeta, Gjergj Gjeka ka publikuar foton e saj dhe shkruan “Me ike e nuk te dhashe puthjen e fundit......Mezi po prisje te bashkoheshe me babin dhe pikerisht sot ne ditelindjen e tij u ngjite lart. Mi bej hallall gjithe fajet.....”

Rozmari Jorganxhi e ka nisur karrierën e saj që në vitin 1959 si soliste lirike. “Mezzosoprano” në TOB dhe ka interpretuar me profesionalizëm në nivele të larta role nga operat ndërkombëtare, por edhe ato kombëtare.

Screenshot_2.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « A ka pasur presion mbi Prokurorin e Përgjithshëm? Flet kryeprokurori Olsian Çela
EMRI/ Arratiset nga spitali djali i biznesmenit, shoferi i BMW-së që u përplas me ambulancën në Sarandë, policia e shpall në kërkim »
Article Logic
Execution time: 0.011933088302612
array(1) { ["section"]=> string(146) "ndarja-nga-jeta-e-dirigjentes-rozmari-jorganxhi-gjergj-leka-s-te-dhashe-dot-puthjen-e-fundit-u-ngjite-lart-te-babi-sot-ne-ditelindjen-e-tij-222005" }