Ndërhyrja e Turqisë në Siri ‘përplas’ simpatizantët e Erdoganit me protestuesit pro-kurdë në Prishtinë

Publikuar tek: rajon, më 15:53 19-10-2019 Ndërhyrja e Turqisë në Siri ‘përplas’ simpatizantët e Erdoganit me protestuesit pro-kurdë në Prishtinë Ushtria turke armëpushim për luftimet ndaj kurdëve në Siri

Sulmi i Turqisë ndaj popullsisë kurde në Siri ka përplasur në Prishtinë protestuesit kundër ndërhyrjes ushtarake të Turqisë me simpatizantët e presidentit turk Rexhep Taip Erdogan.

Përpara, Teatrit Kombëtar të Kosovës ‘’Rrjeti i Grave të Kosovoës’’ shpalosën sloganin ‘’Standup4ROJAVA’’.

Por, në sheshin ‘’Skënderbeu’’ janë shfaqur dhe disa përkrahës të presidentit Erdogan të cilët janë indinjuar me demonstrimin e ‘’Rrjetit të Grave të Kosovës’’ për mbrojtjen e kurdëve. Simpatizantët pro-Turqisë bërtisnin ‘’Turkie, Turkie’’.

Megjithatë, protesta ka qenë simbolike dhe nuk ka patur pjesëmarrje të madhe.

kosove.jpg
proteste.jpg
erdogan.jpg

kosovvv.jpg


Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024384021759033
array(1) { ["section"]=> string(107) "nderhyrja-e-turqise-ne-siri-perplas-simpatizantet-e-erdoganit-me-protestuesit-pro-kurde-ne-prishtine-182707" }