Ndërhyrja e veçantë shpëton 25 vjeçarin, çfarë bëri Spitali Amerikan

Publikuar tek: aktualitet, më 12:49 22-05-2017 Ndërhyrja e veçantë shpëton 25 vjeçarin, çfarë bëri Spitali Amerikan

Stafi i mjekeve kardiokirurgë me në krye Dr.Med. Arben Kojqiqi, kirurg kardiotorakal në Spitalin Amerikan ka realizuar me sukses nderhyrjen e veçantë kirurgjikale Riparim i Pectus excavatum. "Nuss" është një procedurë e cila u realizua për herë të parë në Shqipëri dhe Kosovë tek një pacient 25 vjeçar.

Ardian Maraj pacienti 25 vjeçar i është nënshtruar kirurgjisë së specializuar në spitalin Amerikan sepse prej vitesh vuan nga kjo sëmundje e cila vazhdon me dhembje të kraharorit dhe vështirësi të theksuara në frymëmarrje.

Procedura Nuss është riparim i defekteve torakale me ndërhyrje mini-invazive dhe me kamer.

Kjo teknike konsiston në vendosjen e shufrave metalike në zonën e kraharorit me ndihmen e kamerës, e cila lejon dhe krijon akses për të riparuar në zonën e dëmtuar.

Falë kësaj ndërhyrje të realizuar në këtë Spital 25 vjeçari do të mund të marë frymë lehtësisht dhe i qetë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Autobusi i linjës Burrel-Tiranë përplaset me makinën, policia: S'ka të plagosur
Grushti i shtetit në Turqi, Prokurori i Përgjithshëm Akarca dyshon se komplotuesit fshihen në Shqipëri »
Article Logic
Execution time: 0.011222124099731
array(1) { ["section"]=> string(73) "nderhyrja-e-vecante-shpeton-25-vjecarin-cfare-beri-spitali-amerikan-79521" }