Ndërhyrja ruse në zgjedhjet presidenciale, Trump akuzon kundërshtarët: Po rrjedhin informacione në media

Publikuar tek: bota, më 23:16 07-04-2019 Ndërhyrja ruse në zgjedhjet presidenciale, Trump akuzon kundërshtarët: Po rrjedhin informacione në media Presidenti amerikan Donald Trump

Presidenti Trump ka akuzuar kundërshtarët e tij politik që po nxjerrin informacion hetimor e sekret për mediat.

 

Donald Trump dhe zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë hodhën poshtë sugjerimet se publikimi i variantit të plotë të raportit të prokurorit të posaçëm Robert Mueller mbi kontaktet e fushatës Trump 2016 me Rusinë do të jetë më i dëmshëm se sa raporti i parë.

 Kreu i Departamentit të Drejtësisë, Prokurori i Përgjithshëm William Barr po shqyrton raportin prej gati 400 faqesh dhe thotë se ka në plan ta publikojë atë në ditët e ardhshme pas heqjes prej tij të disa informacioneve konfidenciale.

Në një postim në rrjetin social Twitter, presidenti Donald Trump akuzon kundërshtarët e tij politik që po rrjedhin informacione sekrete hetimore në media.

Duket sikur ekipi Bob Mueller i ekipit të 13 urryesve të Trump dhe Demokratët e Inatosur janë në mënyrë të paligjshme rrjedhëse informacioni në shtyp, ndërsa Mediat e Lajmit të Rremë përbëjnë tregimet e tyre me ose pa burime - burimet nuk kanë rëndësi për mediat e korruptuara dhe të pandershme, ato janë një shaka!’, ka shkruar presidenti Trump.

Në fund të muajit të kaluar, Prokurori i Përgjithshëm Barr publikoi një përmbledhje prej katër faqesh të raportit duke thënë se prokurori i posaçëm Mueller kishte arritur në përfundimin se zoti Trump dhe fushata e tij nuk kishin bashkëpunuar fshehurazi me Rusinë.

Sipas disa njoftimeve të shtypit, prokurorët e ekipit të zotit Mueller u kanë thënë bashkëpunëtorëve se ishin të zhgënjyer me përmbledhjen e raportit të hartuar nga zoti Barr, duke thënë se varianti i plotë është një rrëfim që e dëmton më tepër zotin Trump për veprimet e tij.

Kundërshtarët demokratë të zotit Trump në Kongres dhe disa republikanë kanë bërë thirrje për publikimin e raportit të plotë të zotit Mueller, madje një komision i kontrolluar nga demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve votoi javën e kaluar që gjykata të lëshojë urdhër për ta detyruar agjencinë përkatëse të dorëzojë raportin të plotë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010895013809204
array(1) { ["section"]=> string(109) "nderhyrja-ruse-ne-zgjedhjet-presidenciale-trump-akuzon-kundershtaret-po-rrjedhin-informacione-ne-media-159550" }