“Nderim për Teodor Laçon”, personalitetet mblidhen në Korçë për ceremoninë e veçantë (FOTOT)

Publikuar tek: kulture-art, më 14:43 25-11-2016 “Nderim për Teodor Laçon”, personalitetet mblidhen në Korçë për ceremoninë e veçantë (FOTOT)

Në sallën e Amfiteatrit të Universitetit “Fan S. Noli”, Korçë, rektorati organizoi veprimtarinë “Nderim për Teodor Laçon”. Merrnin pjesë pedagogë, studentë, miq, shokë, kolegë, përfaqësues nga Shoqata Dardhare “Shpresa”, të afërm e pjesëtarë të familjes së tij.

Me këtë rast, fillimisht u zbulua pllaka përkujtimore, e cila e emërton këtë amfiteatër “SALLA E KONFERENCAVE TEODOR LAÇO”.

Më pas u zhvillua një konferencë komemorative në nderim të kujtimit të këtij personaliteti të shquar shqiptar në fushën e letërsisë dhe politikës shqiptare.

Pas disa çastesh heshtjeje, për jetën dhe veprën e tij folën rektori i universitetit, Ali Jashari, pedagogët Gjergji Pendavinji, dhe kryetari I Shoqërisë Dardhare “Shpresa”,  Niko Balli. Në emër të familjes falenderuan djali Bledi Laço dhe bashkëshortja Mirjana Laço.

te.jpg

te1.jpg

te3.jpg

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022581100463867
array(1) { ["section"]=> string(93) "nderim-per-teodor-lacon-personalitetet-mblidhen-ne-korce-per-ceremonine-e-vecante-fotot-60668" }