Nderohet Anastas Angjeli nga presidenti i Austrisë, diplomë si anëtar i Akademisë Evropiane

Publikuar tek: kulture-art, më 15:32 11-03-2015 Nderohet Anastas Angjeli nga presidenti i Austrisë, diplomë si anëtar i Akademisë  Evropiane Anastas Angjeli në Akademinë e Shkencës dhe Arteve të Europës

Anastas Angjeli është nderuar nga presidenti i Austrisë me diplomën e anëtarit të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Europës. Akademikut shqiptar Angjeli iu dorëzua diploma nga Heinz Fischer mes akademikëve të tjerë nga 72 shtete të botës.

Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Evropës vlerësoi kontributin e intitucionit që drejton për zhvillimin e shkencës dhe të artit në vendet evropiane dhe të mbare botës

Angjeli është Profesor në Ekonomi-Financë, me një kontribut në Financat Publike dhe Reformat Strukturore në Ekonomi.  Ai ka qenë deputet i Kuvendit të Shqipërisë prej vitit 1991-2005, disa herë drejtues i komisioneve kuvendore për çështjet ekonomike e financiare dhe Ministër i Ekonomisë, Ministër i Financave dhe Ministër i Punës dhe Çështjeve Sociale. Në ceremoni  ishte edhe zv. kryetari i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë Akademik Gudar Beqiraj.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.018877029418945
array(1) { ["section"]=> string(95) "nderohet-anastas-angjeli-nga-presidenti-i-austrise-diplome-si-anetar-i-akademise-evropiane-5570" }