Ndërron jetë komiku i njohur afro-amerikan

Publikuar tek: kulture-art, më 07:48 21-08-2017 Ndërron jetë komiku i njohur afro-amerikan

Komiku dhe aktivisti për drejta të njeriut, Dick Gregory ndërron jetë në moshën 84 vjeçare.

Ai ishte shtruar në spital prej një jave, pasi që kishte pasur pasoja të mëdha shëndetësore nga një infeksion i rëndë.

Gregory ishte i njohur si komik i madh në televizionet e shumë familjeve, po gjithashtu edhe si aktivist i të drejtave të njeriut.

Ai theu barriera racore në vitet 1960 dhe përdori humorin e tij si mjet për të luftuar kundër pa barazive, dhe për të shpërndarë mesazhe për një shëndet më të mire.

 Lindi në vitin 1932 me emrin Richard Claxton Gregory, në një familje të varfër, ndërsa puna e tij pa lodhshme bëri që ai të ketë suksese në jetë pavarësisht se u rrit në kohën kur Amerika kishte ende racizëm të madh, dhe afro-amerikanët nuk përziheshin më të bardhët.

dick2.jpg

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.020009994506836
array(1) { ["section"]=> string(48) "nderron-jete-komiku-i-njohur-afro-amerikan-89695" }