Ndërron jetë kompozitori i shquar, tri herë fitues i çmimit Oscar

Publikuar tek: bota, më 16:55 26-01-2019 Ndërron jetë kompozitori i shquar, tri herë fitues i çmimit Oscar

Michel Legrand, kompozitori fitues i çmimit Oscar, vdes në 86 vjeç.

Michel Legrand, fitues tri herë i çmimeve Oscarit dhe kompozitor i këngëve të tilla klasike si "The Windmills of Your Mind", "Unë do të pres për ju", "Duhet të besoni në pranverë" dhe "Çfarë jeni duke bërë pjesën tjetër të jetës suaj?”, ka ndërruar jetë në moshën  86 vjeçare.

Legrand vdiq në shtëpinë e tij gjatë mëngjesit të së shtunës, në Paris. Krah tij ndodhej dhe bashkëshortja, aktorja franceze Macha Meril.

Realizimi i tij më i fundit i filmit ishte "Ana tjetër të erës", e kompozuar për filmin e fundit të Orson Welles, i cili përfundimisht u kompletua dhe u publikua në vitin 2018. 

Arritjet e tij më të njohura janë nga vitet 1960 dhe '70, duke përfshirë "Ice Station Zebra", "The Go-Between", "Le Mans", "Lady Sings the Blues", "The Three Musketeers", "Orson Welles" për "Fake" dhe "The Other Side of Midnight". Realizimet e tij të viteve 1980 përfshijnë "Atlantic City" të Louis Malle-it, filmin James Bond "Never Say Never Again" dhe filmin e tij të vetëm si shkrimtar-regjisor si dhe kompozitor, 1989 gjysmë autobiografik "Pesë ditë në qershor".
Në vitet 1990 ai bashkëpunoi me trumpeterin Miles Davis në rezultatin për "Dingo" dhe me regjisorin Robert Altman në "Ready to Wear".

"Cherbourg" ishte një nga 10 filmat që Legrand bëri me Demy. Filluan me "Lola" (1961) dhe "Bay of Angels" (1962) dhe vazhdoi të bënin muzikën "The Young Girls of Rochefort" dhe "Peau d'Ane" (1970) dhe filma të tjerë duke përfshirë "Lady Oscar" (1979

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013740062713623
array(1) { ["section"]=> string(71) "nderron-jete-kompozitori-i-shquar-tri-here-fitues-i-cmimit-oscar-150432" }