Ndërron jetë në moshën 87-vjeçare juristja dhe ikona e të drejtave të grave Ruth Bader Ginsburg

Publikuar tek: bota, më 12:03 19-09-2020 Ndërron jetë në moshën 87-vjeçare juristja dhe ikona e të drejtave të grave Ruth Bader Ginsburg

Juristja e Gjykatës së Lartë në Amerikë, Rurth Bader Ginsburg, një ikonë e kulturës dhe kampione e të drejtave të grave, ka ndërruar jetë në moshën 87 vjeçare.

Mediat e huaja bëjnë me dije se Ginsburg ka ndërruar jetë pasi prej disa kohësh vuante nga kanceri. Kohet e fundit gjendja e saj shëndetësore ishte përkeqësuar.

Ajo ka shërbyer si juriste në Gjykatën e Lartë në Amerikë, për 27 vite.

“Kombi ynë ka humbur një juriste të stadeve historike. Ne në gjykatën e lartë kemi humbur një kolege shumë të dashur. Sot ne mbajmë zi, por me besim të plotë që brezat e ardhshëm do ta kujtojnë Ruth Bader Ginsburg ashtu siç ne e njihnim një kampione e palodhur e drejtësisë”, është shprehur kreu i Gjykatë së Lartë, John G Roberts.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010790824890137
array(1) { ["section"]=> string(102) "nderron-jete-ne-moshen-87-vjecare-juristja-dhe-ikona-e-te-drejtave-te-grave-ruth-bader-ginsburg-220920" }