Ndërtimi i HEC në Osum, Gjiknuri: Do i ndalojmë vetëm nëse do….

Publikuar tek: politike, më 16:57 12-02-2018 Ndërtimi i HEC në Osum, Gjiknuri: Do i ndalojmë vetëm nëse do….

Ministri Damian Gjiknuri është shprehur i hapur për të vlerësuar dhe njëherë procedurën e dhënies me koncesion të dy hidrocentraleve në lumin Osum, në afërsi të kanioneve të Osumit, të cilat konsiderohen si zonë e mbrojtur. 

Në seancën e veprimtarive prodhuese, Gjiknuri u shpreh se nëse Agjencia Kombëtare e Zonave të mbrojtura sjell një vlerësim se ndërtimi i HEC-eve bie në ndesh me parimet e ruajtjes së mjedisit, procedura do të anulohet menjëherë.

Kujtojmë se kryeministri e ka quajtur si një gabim pa dashje dhënien e lejeve për ndërtimin e hidrocentraleve, dhe sipas tij qeveria nuk ishte në dijeni të ndryshimit të vendodhjes së tyre, dhe garantoi se do të gjendeshin përgjegjësit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011641979217529
array(1) { ["section"]=> string(66) "ndertimi-i-hec-ne-osum-gjiknuri-do-i-ndalojme-vetem-nese-do-110019" }