Ndërtimi i xhamisë së Ballies drejt përfundimit, inagurimi brenda këtij viti

Publikuar tek: aktualitet, më 18:20 28-01-2016 Ndërtimi i xhamisë së Ballies drejt përfundimit, inagurimi brenda këtij viti

Brenda këtij viti pritet që besimtarët myslimanë të Elbasanit të falen në xhaminë e re të qytetit. Puna në ndërtimin e xhamisë së Ballies është duke ecuar me ritme të shpejta dhe ajo po ngrihet në themelet e vjetra të xhamisë së prishur nga komunistët.

Latërsia e saj do të jetë 19 metra, ndërsa dy minaret do të jenë 36 dhe 27 metra. Objekti është gërshetuar me elemente të modernes dhe brenda saj do të krijohen ambiente për zyrën e myftinisë, një sallë konferencash si dhe një qendër kulturore.

Xhamia e vjetër e Ballies mendohet se është ndërtuar në vitet 1608-1609 dhe konsiderohej si xhamia “Blu” e Elbasanit. Ajo u shkatërrua nga komunistët kur Shqipëria u shpall shtet ateist. 

12650305_10154465926558765_56883468_n.jpg

12659708_10154465926563765_676171020_n.jpg

Ballia.jpg

*Xhamia e vjetër, e shkatërruar nga komunistët

24260_108725135830657_5929209_n.jpg

24260_108725789163925_3201821_n.jpg

25330_111441535559017_4499458_n.jpg

25330_111441548892349_4679755_n.jpg

25330_111441555559015_1570795_n.jpg

24260_106975882672249_6445961_n.jpg

24260_108725792497258_2071679_n.jpg

*Projekti i xhamisë që po ndërtohet

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « OSHEE vijon përditësimin e të dhënave për 1.2 milionë kontrata
Killeri Sinanaj “dorëhiqet” nga disa atentate: Më detyroi policia »
Article Logic
Execution time: 0.010488986968994
array(1) { ["section"]=> string(81) "ndertimi-i-xhamise-se-ballies-drejt-perfundimit-inagurimi-brenda-ketij-viti-31183" }