Ndihmoi Adriatik Llallën të “lante duart” me Vettingun, zyrtari i lartë po paguan koston (DETAJE NGA GJYKIMI)

Publikuar tek: aktualitet, më 10:36 07-03-2018 Ndihmoi Adriatik Llallën të “lante duart” me Vettingun, zyrtari i lartë po paguan koston (DETAJE NGA GJYKIMI)

Mbyllja e dosjes së Vettingut për ish-Prokurorin e Përgjithshëm Adriatik Llalla, po i kushton vendin e ri të punës Komisionerit Herald Saraçi, i cili sot, po gjykohet në Dhomën e Apelimit, pas kërkesës së trupës ndërkombëtare OMN, për shkelje të kryera nga komisioneri Saraci.

Sot, avokati i komisionerit, ka kërkuar kohë që të njihet me aktet ndërkohë që pritet në mes të marsit të merret vendimi për komisionerin.

Ky është i pari zyrtar që është kapur në shkelje nga vëzhguesit ndërkombëtarë, dhe I përket një prej institucioneve të vetingut.

“Kërkesa u depozitua bazuar në gjetjet dhe vëzhgimet e kryera nga vet Vëzhguesit Ndërkombëtarë, të cilët janë përgjegjës për monitorimin e procesit në të gjitha fazat dhe nivelet. Këto detyrime janë parashikuar në Kushtetutën e Shqipërisë, në Aneksin për vlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve”, është argumentimi.

Herald Saraçi, mori në kuvend votat e 11 deputetëve, nga 12 qe kishte komisioni, duke u zgjedhur Komisioner Publik.

Komisioneri Publik është një institucion i ngritur si pjesë e procesit të rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve, i cili ka për detyrë përfaqësimin e interesit publik gjatë kryerjes së vetingut.

Sipas Kushtetutës ky institucion ushtron apelimin e vendimeve të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit dhe përgatit raporte me shkrim në rastet e refuzimit për moszbatimin e rekomandimeve te Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit për të paraqitur ankim ne Kolegjin e Apelimit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « PLAS GRUSHTI te rruga e Elbasanit, një grup të rinjsh përfshihen në sherr masiv (FOTO)
Shirat intensivë rikthyen përmbytjet, ja si parashikohet rreziku për nesër »
Article Logic
Execution time: 0.011262893676758
array(1) { ["section"]=> string(111) "ndihmoi-adriatik-llallen-te-lante-duart-me-vettingun-zyrtari-i-larte-po-paguan-koston-detaje-nga-gjykimi-112459" }