Ndodh në Shqipëri, bashkia nxjerr në ankand rigonin, dafinën, e pyjet e zonës

Publikuar tek: aktualitet, më 11:18 15-05-2017 Ndodh në Shqipëri, bashkia nxjerr në ankand rigonin, dafinën, e pyjet e zonës

Pak javë më parë, bashkitë e vendit filluan të jepnin me koncesion trotuarët e qyteteve, të cilat janë pronë publike, në shfrytëzim të privatit.

Çudia e rradhës vjen nga bashkia e Rrogozhinës. Sipas të dhënave nga Open Data Albania, këtë herë bashkitë po nxjerrin në ankand gjithçka. Veç lëndës drusore në ankand janë edhe bima e rigonit, dafinës, mersinit apo e rozmarinës në pyjet publike. Shoqëritë e biznesit që do fitojnë ankandin do kenë të drejtë eksluzive për shfrytëzimin e këtyre pasurive.

Por ky nuk është problemi i vetëm, si gjithmonë ankandet janë difektoze në procedura dhe mungesa e rregullimit të njoftimit publik krijon ndjeshëm terren për klientelizëm.


Konkretisht publiku është njohur me këtë ankand përmes buletinit të datës 8 maj, ndërsa ankandi është mbyllur në datën 11. Firma që do të fitojë ka të drejta ekskluzive të shfrytëzojë pyje, frutor dhe bimë medicinale të zonës. E drejta e firmës do të kufizojë çdo të drejtë të individëve të thjeshtë për akses në bimësinë e kësaj zone.18493257_129394770945022_408070330_o.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023157835006714
array(1) { ["section"]=> string(80) "ndodh-ne-shqiperi-bashkia-nxjerr-ne-ankand-rigonin-dafinen-e-pyjet-e-zones-78666" }