Ndotet liqeni në Pogradec me solucionin për ujërat e zeza

Publikuar tek: aktualitet, më 15:00 24-03-2015 Ndotet liqeni në Pogradec me solucionin për ujërat e zeza Ndotja nga solucioni i ujrave të zeza

Ndotja e natyrës vazhdon në Shqipëri, edhe pse në kushte më modern. Edhe pse qeveria financon hidrovore për shkarkimin e ujrave të zeza dhe ble solucione për shkatërrimin e ndotjes në to, sërish liqenet e lumenjtë nuk shpëtojnë nga ndotja.

Liqeni në Pogradec po ndotet çdo ditë e më shumë me një solucion që shfaros paraprakisht mikroorganizmat në ujrat e zeza dhe shërben që këto ujra të kthehen në të pastra.  Sipas raportimit të gazetarit Artin Halili, solucioni nuk është i tretshëm, por mbetet edhe pasi del nga tubat që sjellin ujin në liqen. Solucioni ka krijuar një pamje aspak të këndshme për syrin mbi liqen, por njëkohësisht është duke dëmtuar edhe florën e liqenit.

Nuk dihet nëse Drejtoria e Ujësjellës-Kanalizimeve do të marrë masa për të parandaluar ndotjen mjedisore.

liqenipogradec4

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vlorë, rrezikojnë të mbyten dy peshkatarë, shpëtohen nga Roja Bregdetare
Nis sezoni turistik në Sarandë, ankorohet anija e parë për 2015 me turistë »
Article Logic
Execution time: 0.013633012771606
array(1) { ["section"]=> string(62) "ndotet-liqeni-ne-pogradec-me-solucionin-per-ujerat-e-zeza-6818" }