Ndotet me kimikate lumi "Osum" në Berat, banorët: Burim epidimie për ne

Publikuar tek: aktualitet, më 13:28 12-02-2016 Ndotet me kimikate lumi

Lumi "Osum" në qytetin e Beratit është ndotur sërisht me kimikate, ndërkohë që banorët kanë shprehur shqetësimin e tyre duke thënë se “era e keqe ndihet kudo, nuk rrimë dot afër lumit. Dikur lumin e përdornim për të bërë plazh, sot është në një burim epidemie për ne”.

Sipas tyre kjo situatë është shkaktuar nga shkarkimet e mbetjeve të fabrikave të lëkurës, të cilat ndodhen në periferi të qytetit. Dyshohet se këto fabrika pasi bëjnë pastrimin e lëkurave me një solucion të fortë kimik, i hedhin mbetjet në lumë, duke krijuar një shtresë të bardhë me erë të keqe.  

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Victoria Nuland vjen sot në Tiranë, takohet me Ramën, Bashën dhe Bushatin
Operatorët e ‘Call Center’ në Shqipëri, probleme me veshët dhe stresin, mjekët: Ja si duhet të veprohet »
Article Logic
Execution time: 0.013558864593506
array(1) { ["section"]=> string(73) "ndotet-me-kimikate-lumi-osum-ne-berat-banoret-burim-epidimie-per-ne-32395" }