Ndryshimi i simboleve kombëtare të Kosovës, Ngjela: Do t'i mërzisë strofa e dytë e himnit shqiptar

Publikuar tek: aktualitet, më 22:21 09-10-2019 Ndryshimi i simboleve kombëtare të Kosovës, Ngjela: Do t'i mërzisë strofa e dytë e himnit shqiptar Avokat Spartak Ngjela

Avokat Spartak Ngjela komenton nismën e Albin Kurtit për të ndryshuar simbolet e shtetit, pasi të marrë drejtimin e Kosovës. Sipas Ngjelës, nëse kjo ndodh shqiptarët e Kosovës do t'i mërzisë strofa e dytë e himnit, e cila thotë: "i lindur tradhëtor".

Spartak Ngjela: Doktrina e Vetëvendosjes nuk mund të jetë doktrina e shtetit shqiptar. Ata kanë një risi, krijuan një risi që kanë ngritur tensionin. Kudo janë me flamurin shqiptar. Nuk e njohin flamurin e Kosovës. Juristet e interpretuan që ai nuk është flamuri i shteti, por është flamur kombëtar.

Beti Njuma: Një ndër nismat që do të marrë Albin Kurti do të jetë ndryshimi i himnit dhe ndryshimi i flamurit dhe ndoshta vendosja himni dhe flamuri shqiptar...

Spartak Ngjela: Do t'i mërzisë shumë strofa e dytë. Edhe këtu i mërzit strofa e dytë. Strofa e dytë në himn thotë "i lindur tradhëtor". Strofë e dytë i tremb këtu shumë, do trembi dhe atje.

Ndërsa për Bashkimin Komëbëtar, Ngjela tha “Është një çështje referendumi. Në këto moment nuk mund të flitet  dhe ai është tërhequr nga referendumi. Do vijë ai çast, por në këto momente kanë shumë çështje të tjera. Hap pas hapi vjen.”

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0096209049224854
array(1) { ["section"]=> string(103) "ndryshimi-i-simboleve-kombetare-te-kosoves-ngjela-do-t-i-merzise-strofa-e-dyte-e-himnit-shqiptar-181438" }