Ndryshimi klimatik: Mijëra protestues mbushin rrugët e Belgjikës

Publikuar tek: bota, më 21:17 31-03-2019 Ndryshimi klimatik: Mijëra protestues mbushin rrugët e Belgjikës

Mjëra qytetarë kanë mbushur rrugët e Belgikës për të protestuar kundër ndryshimit klimatik dhe shkatërrimin e mjedisit.

Sipas policisë vendase 8 mijë persona ishin në protestë duke kërkuar për marrjen e masave nga e gjithë Europa për ndryshimin klimatik. Sipas protestuesve Belgjika duhet të miratojë ligjin për reduktimin e makinave, të qeseve plastike dhe të prodhimit të energjisë elektrike të rinovueshme ( prodhim nga dielli, apo nga ajri).

Sipas ekspertëve ndryshimi klimatik këtë vit është edhe më i madh se vitin e kaluar dhe do duhen masa urgjente që të mos shfaqen probleme me shkrirjen e akullnajave çka do të sillte rritjen e nivelit të detit.

sdfswgtwrygwe4hy.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011966943740845
array(1) { ["section"]=> string(70) "ndryshimi-klimatik-mijera-protestues-mbushin-rruget-e-belgjikes-158643" }