Ndryshon sistemi i vlerësimit për maturën, rikthehet mesatarja

Publikuar tek: aktualitet, më 18:28 29-01-2015 Ndryshon sistemi i vlerësimit për maturën, rikthehet mesatarja

Ministria e Arsimit duket se do të bëjë ndryshime sai takon vlerësimit të maturës shtetërore si dhe mënyrën e pranimit të studentëve në universitete,.

Projektligji i ri që po diskutohet nga ministria, rikthen mesataren në shkollat e mesme duke parashikuar ndryshime në projektligj.

Sipas gazetës “Shekulli”, ky ndryshim pasqyrohet në nenin 77, pika 1 i cili citon se pranimi në programet e studimit të ciklit të parë është i mundur për çdo kandidat që ka përfunduar me sukses ciklin e arsimit të mesëm dhe që plotëson kritetin e notës mesatare, të përcaktuar çdo vit me udhëzim të ministrisë së Arsimit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gruaja shqiptare i bashkohet ISIS së bashku me djalin e saj
Riatdhesohen 50 shqiptarë nga vende të ndryshme të BE »
Article Logic
Execution time: 0.012063980102539
array(1) { ["section"]=> string(66) "ndryshon-sistemi-i-vleresimit-per-maturen-rikthehet-mesatarja-1847" }