Në 1 janar 2018-të popullsia e botës arrin në 7.6 miliardë njerëz

Publikuar tek: bota, më 20:34 22-12-2017 Në 1 janar 2018-të popullsia e botës arrin në 7.6 miliardë njerëz

Popullsia botërore pritet të arrijë rreth 7,6 miliardë banorë në fillim të vitit tjetër, njoftoi sot Fondacioni Gjerman për Popullsinë Botërore (DSW).

Instituti pret që numri total i njerëzve në Tokë të arrijë afërsisht 7 591 541 000 në 1 janar.

Vitin e kaluar, numri i popullsisë u rrit me 83 milionë ose afërsisht sa popullsia e Gjermanisë.

Numri i personave në Afrikë pritet të rritet veçanërisht me shpejtësi në dekadat e ardhshme, raporton ata.

Popullsia e këtij kontinenti pritet të arrijë 2,53 miliardë banorë deri në vitin 2050, nga 1,26 miliardë që është aktualisht.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Eklipsi diellor dhe fenomenet e rralla natyrore të 2017
Dy sulme me bomba në Afganistan, vriten 8 policë »
Article Logic
Execution time: 0.01120400428772
array(1) { ["section"]=> string(72) "ne-1-janar-2018-te-popullsia-e-botes-arrin-ne-7-6-miliarde-njerez-104055" }