Në 85-vjetorin e Ismail Kadaresë, Agjencia Kombëtare e Diasporës dhuron për Shtëpinë Studio “Kadare” në Tiranë disa kopje të albumit “Kadare dhe Gjirokastra”

Publikuar tek: aktualitet, më 14:40 28-01-2021 Në 85-vjetorin e Ismail Kadaresë, Agjencia Kombëtare e Diasporës dhuron për Shtëpinë Studio “Kadare” në Tiranë disa kopje të albumit “Kadare dhe Gjirokastra”

Me rastin e 85 vjetorit të shkrimtarit Ismail Kadare, Agjencia Kombëtare e Diasporës ka dhuruar për Shtëpinë Studio “Kadare” më Tiranë disa kopje të albumit “Kadare dhe Gjirokastra”.

Ky album është realizuar nga Agjencia Kombëtare e Diasporës, në bashkëpunim me artistin Roland Tasho dhe me mbështetjen e Ministrit të Shtetit për Diasporën.

Postimi i plotë:

Agjencia Kombëtare e Diasporës, me rastin e 85 vjetorit të shkrimtarit Ismail Kadare, dhuroi për Shtëpinë Studio “Kadare” më Tiranë disa kopje të albumit “Kadare dhe Gjirokastra”, album i realizuar nga Agjencia Kombëtare e Diasporës, në bashkëpunim me artistin Roland Tasho dhe me mbështetjen e Ministrit të Shtetit për Diasporën.

Drejtuesja Ekzekutive e Agjencisë, Znj. Sonila Hysi në takimin e mbajtur sot në shtëpinë studio theksoi se qëllimi final i punës së agjencisë për bashkëpunimin me diasporën shqiptare, është ruajtja dhe promovimi i vlerave, kulturës, gjuhës dhe traditës shqiptare. Këtë mision shkrimtari i jashtëzakonshëm e ka kryer më mirë se kushdo me artin e tij në gjithë këto vite duke u shndërruar në promovuesin më të mirë të Shqipërisë në diasporë dhe në arenën ndërkombëtare. Ndaj ishte privilegj që në këtë përvjetor t’i dhurohej ky album jo vetëm shkrimtarit, por edhe Shtëpisë Muze Kadare këtu në Tiranë, Shtëpisë Muze në Gjirokastër dhe institucioneve të tjera, duke dhënë një kontribut modest që publiku ta njohë këtë gjeni të letërsisë sonë edhe nëpërmjet artistëve të tjerë dhe institucioneve që krenohen me veprën e jashtëzakonshme të tij.

Virtyti më i rëndësishëm njerëzor është mirënjohja dhe ky album është dhurata e Agjencisë Kombëtare të Diasporës në shenjë mirënjohje ndaj një ambasadori të veçantë të gjuhës, letërsisë dhe kulturës shqiptare, siç është Kadare. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Djali tij i përshirë në vrasjen e dy biznesmenëve, kush është 65-vjeçari i plagosur në Mamurras
Atentati ndaj prokurorit Arjan Ndoja, SPAK mbyll hetimet, dosja dërgohet në gjykatë për Redjan Rrajën dhe Ariol Halilajn »
Article Logic
Execution time: 0.012168884277344
array(1) { ["section"]=> string(159) "ne-85-vjetorin-e-ismail-kadarese-agjencia-kombetare-e-diaspores-dhuron-per-shtepine-studio-kadare-ne-tirane-disa-kopje-te-albumit-kadare-dhe-gjirokastra-236737" }