Në Amerikë bëjnë thirrje: Koronavirusi shumë afër përhapjes në të gjithë vendin, duhet të përgatitemi

Publikuar tek: bota, më 21:21 25-02-2020 Në Amerikë bëjnë thirrje: Koronavirusi shumë afër përhapjes në të gjithë vendin, duhet të përgatitemi Ne SHBA maskat mbrojtese jane bere te zakonshme

Zyrtarët e Lartë të Shëndetit Publik në SHBA kanë thënë se amerikanët duhet të përgatitjen për përhapjen e koronavirusit në të gjithë vendin.

"Nuk është pyetja nëse kjo do të ndodhë më, por më shumë se kur do të ndodhë kjo dhe sa njerëz në këtë vend do të kenë sëmundje të rëndë," thotë Dr. Nancy Messonnier, kreu i Qendrave për Sëmundjet, Kontrollin dhe Parandalimin”.

Masat për të përmirësuar virusin në SHBA deri më tani kanë përfshirë kufizimin e udhëtimit drejt Kinës , që është edhe  qendra e shpërthimit,  dhe izolimi i rasteve të identifikuara deri më tani në këtë vend.

Por Messonnier tha se provat që virusi po përhapet në vende të tjera, të tilla si Irani dhe Italia, kanë ngritur "nivelin e shqetësimit dhe pritjes së CDC-së që ne do të shohim përhapjen" në SH.B.A.

Ajo shtoi se amerikanët duhet të përgatiten për ndërprerje në jetën e tyre të përditshme, përfshirë mbylljen e shkollës, duke punuar nga shtëpia, pasi përpjekjet për të kontrolluar dhe kontrolluar përhapjen e mundshme në SH.B.A. mund të përshpejtohen gjatë javëve të ardhshme.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0084028244018555
array(1) { ["section"]=> string(106) "ne-amerike-bejne-thirrje-koronavirusi-shume-afer-perhapjes-ne-te-gjithe-vendin-duhet-te-pergatitemi-196453" }